Historia Miasta Zbki w katalogu stron


Realizacja:
MDG DATA - IT w firmie i w domu
Patronat:

Burmistrz Miasta Ząbki
Burmistrz Miasta Ząbki

Towarzystwo Przyjaci Zbek

Współpraca:
Forum Zbki

Dawny Woomin

Partnerzy SEO:

Darmowy Katalog SEO Woomin.BIZ.PL   Katalog stron


PageRankWęgiel Józef Kapitan

80 Pułk Piechoty WP » Księga Żołnierzy 80 pp » Węgiel Józef Kapitan

 • Józef Węgiel<br>zdjęcie z książeczki wojskowej
  Józef Węgiel
  zdjęcie z książeczki wojskowej
 • Porucznik Józef Węgiel<br>maj 2014
  Porucznik Józef Węgiel
  maj 2014

materiał w trakcie opracowywania - ostatnia aktualizacja 14 stycznia 2015

Józef Węgiel (ur. 30 kwietnia 1914 r. w miejscowości Jezioro). Służbę wojskową odbywał w garnizonie w Słonimiu w 80 pułku piechoty. W marcu 1939 podczas mobilizacji skierowany do Mławy, gdzie walczył podczas wojny obronnej. Przeszedł cały szlak 80 pp od Mławy do Warszawy. Po kapitulacji stolicy powrócił do rodzinnej miejscowości, gdzie mieszka do dziś. 3 maja 2014 roku, przyjął w swoim domu z rąk Prezesa Rady Ministrów RP akt nadania stopnia Kapitana.

Rodzice:
Ojciec - Józef
Matka -

Rodzina:
rodzeństwo -
żona - Genowefa
dzieci (4) - Józef, __, ___, ___
oraz 9 wnuków i 7 prawnuków (stan na maj 2014)

Medale i odznaczenia:

 • odznaka Związku Kombatantów RP i BWP "Za Wybitne Zasługi" - 3 maja 2014
 • złoty medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju" - 3 maja 2014


Uroczystości 100 urodzin Pana Józefa Węgiel - 3 maj 2014 r.

30 kwietnia 2014 roku, Pan Józef Węgiel skończył 100 lat. Z tej okazji, dzięki ogromnemu zaangażowaniu Jego dzieci i wnuków, w dniu 3 maja odbyły się uroczystości na cześć Jubilata.

Pierwsza część zaczęła się o godz. 8:00 - było to uroczyste śniadanie w domu Pana Józefa, w którym wziął udział Prezes Rady Ministrów RP - Pan Donald Tusk. Po wręczeniu bukietu kwiatów żonie kombatanta Pani Genowefie, Pan Premier przywitał się z Panem Józefem słowami "Czołem Panie Kapitanie" i wręczył Mu akt nadania stopnia Kapitana i pamiątkową szablę (oraz szampana). Pan Józef został nominowany na stopień wojskowy Kapitana decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia 31 marca 2014 r.


Premier PR wręcza Panu Kapitanowi pamiątkową szablę
fot. Waldemar Deska/PAP - źródło: fakty.interia.pl


Podczas śniadania które przebiegało w przyjemnej i wesołej atmosferze, Pan Józef opowiadał o swoich przeżyciach z lat młodości, z okresu służby w Garnizonie w Słonimiu w 80 pułku piechoty, przygotowaniach do wojny na przedpolach Mławy, oraz wrześniowym szlaku bojowym - bitwie pod Mławą i obronie Warszawy.


Uroczyste śniadanie u Pana Kapitana z gościem - Premierem RP
fot. Grzegorz Skowronek / AG


Po śniadaniu Jubilat w towarzystwie syna, wnuka oraz dziennikarzy i fotoreporterów zabrał Pana Premiera na spacer do ogrodu, gdzie zaprezentował Mu przydomową pasiekę.


Pan Kapitan oprowadza Premiera po przydomowej pasiece
fot. Agnieszka Węgiel


Premier zakończył wizytę grupowym zdjęciem z całą rodziną kombatanta. Po odjeździe Szefa Rządu, Pan Józef udzielał wywiadów zgromadzonym dziennikarzom.


Pamiątkowe zdjęcie rodzinne z Premierem RP
fot. Grzegorz Skowronek / AG


Obecność Premiera RP u weterana wojny obronnej 1939 roku, była wielokrotnie wzmiankowana na portalach internetowych, w ogólnopolskich telewizyjnych programach informacyjnych, w lokalnej i ogólnopolskiej prasie, a relacje "na żywo" nadawały m.in. TVP, TVN, TVN24 i POLSAT NEWS.


Materiał z TVN24 z dnia 3 maja 2014 o wizycie Premiera RP u Pana Józefa Węgiel
uwaga: materiał zamieszczony w celach informacyjno-kronikarskich (niekomercyjnych)


Drugą częścią była uroczysta Msza Święta o godz. 15:00 w Kościele św. Jacka w Borze Zapilskim, odprawiona w intencji Pana Kapitana przez księdza ____ . Po zakończonej Eucharystii i życzeniach od księdza proboszcza, przedstawiciele Związku Kombatantów RP i BWP wręczyli Panu Józefowi list gratulacyjny oraz odznakę "Za Wybitne Zasługi". Pan Józef otrzymał także życzenia i listy gratulacyjne od Szefa Wojewódzkiego Sztabu Wojskowego w Katowicach, Dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu, Departamentu Kadr Ministra Obrony Narodowej Pana Tomasza Siemoniaka, Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego, oraz licznych przedstawicieli szkół, związków i ośrodków gminnych.


Po zakończonej Mszy Św. przedstawiciele Związku Kombatantów RP i BWP składają gratulacje
fot. Agnieszka Węgiel


Ostatnią częścią uroczystości było spotkanie w Szkole Podstawowej im. Synów Pułku w Węglowicach, gdzie Jubilat przyjmował kwiaty i kolejne życzenia, oraz złoty medal "Za Zasługi dla Obronności Kraju" - dekoracji dokonał Pułkownik Kazimierz Wtorek.


Dekoracja złotym medalem "Za zasługi dla Obronności Kraju"
fot. Agnieszka Węgiel


Według relacji rodziny, Pan Kapitan przez cały czas był w wyśmienitej formie, a kolejny dzień rozpoczął pełen energii, entuzjazmu i radości, gotowy - zgodnie z odśpiewanymi w dniu poprzednim życzeniami "200 lat" - przeżyć kolejną "setkę".


Materiał podsumowujący uroczystości 100 urodzin Pana Kapitana Józefa Węgiel
autor: Andrzej Kała - Gminny Ośrodek Kultury we Wręczycy WielkiejŻyczenia dla Pana Kapitana od Burmistrza Miasta MławaO uroczystościach napisano m.in.:Rekonstrukcja Bitwy pod Mławą w 2014 rokuO udziale Pana Kapitana w rekonstrukcji Obrony Mławy napisano m.in.: