Fryderyk Antoni Hayder
Ludzie » Fryderyk Antoni Hayder
Fryderyk Antoni HAYDER (ur. 25 kwietnia 1905 w Przemyślu, zm. 26 września 1990 w szpitalu w Wołominie) – malarz i grafik. Absolwent ASP w Krakowie (rocznik 1932). Student malarstwa u Józefa Mehoffera, oraz rzeźby u Xawerego Dunikowskiego. Ostatnie lata życia spędził w Ząbkach. Zaprojektował Salę Ślubów w Urzędzie Miasta Ząbki (1978), bufet w Miejskim Ośrodku Kultury w Ząbkach (1980) oraz zagospodarowanie Parku Miejskiego im. Michała Szuberta w Ząbkach (1968).
Rodzice
Ojciec: Władysław Hayder, inżynier budowlany
Matka: Helena z domu Pileszek
Rodzina:
żona: Helena Hayder z domu Matysiak
(ur. 5 stycznia 1905 r., zm. 2 maja 1986 r., pochowana w Gliwicach)
syn: Andrzej Antoni Hayder
(ur. 27 września 1944r. w Zakopanem, zm. 10 kwietnia 2014 r., pochowany w Katowicach)
synowa: Barbara Hayder z domu Kłyż
(zm. w Ząbkach 30 października 1986 r., pochowana w Przemyślu)
Fryderyk Antoni Hayder pierwsze cztery lata dzieciństwa spędził w Przemyślu, a następnie jego rodzina przeprowadziła się do Krakowa, gdzie rozpoczął edukację. Studia także podjął w Krakowie - na Akademii Sztuk Pięknych. Studiował malarstwo w pracowni Józefa Mehoffera oraz rzeźbę w pracowni Xawerego Dunikowskiego. Był także uczniem Jana Wojnarskiego u którego uczył się grafiki.
W 1931 roku otrzymał najwyższe wyróżnienie Akademii Sztuk Pięknych - specjalną (własną?) pracownię malarską na Akademii, a od warszawskiego Funduszu Kultury Naukowej stypendium artystyczne.
Studia z wyróżnieniem ukończył w 1932.
Pierwsze dwie wystawy jego prac miały miejsce w 1934 i 1935 roku w krakowskim Pałacu Towarzystwa Sztuk Pięknych. W tym okresie malował portrety, krakowskie zabytki oraz podkrakowskie pejzaże. Na zamówienie wydawnictwa Polskiej Akademii Umiejętności w Krakowie rysował zabytki sztuki ludowej.
W maju 1935 roku przeprowadził się do Warszawy, gdzie w Komisji Normalizacji Druków i Wydawnictw Państwowych przy Prezesie Rady Ministrów objął stanowisko rzeczoznawcy. Za swoją pracę rzeczoznawcy trzy lata później w 1938 roku, otrzymał Srebrny Krzyż Zasługi. W Warszawie przy swoim mieszkaniu miał także pracownię.
W 1936 roku w Poznaniu prezentował swoje prace na ogólnopolskiej wystawie Sztuka - Kwiaty - Wnętrze, i zdobył nagrodę Wojewódzkiej Rady Kultury Miasta Poznania
W 1937 roku w Warszawie wystawiał swoje obrazy w Salonie "Zachęty".
W 1938 roku w Krakowie wystawiał swoje prace podczas wystawy w TPSP Mehoffer i jego uczniowie.
W 1944 roku większość jego prac uległa zniszczeniu podczas Powstania Warszawskiego - ocalało jedynie 27 szkicowników (blisko 2000 rysunków) oraz dwa obrazy.
W 1945 roku uczestniczył w Zakopanem w pierwszej wystawie plastyki polskiej.
W 1945 roku przeprowadził się (na polecenie krakowskiego Okręgu Związku Polskich Artystów Plastyków) na Ziemie Odzyskane do Gliwic, a część ocalałych prac powstałych w latach 1926-44 przekazał do Muzeum w Gliwicach, w którym został kustoszem działu sztuki. Wspólnie z dyrektorem Muzeum prof. dr Mieczysławem Gładyszem, zaangażował się w zabezpieczanie dzieł sztuki na terenie miasta i powiatu, dzięki czemu dział sztuki wzbogacił się w bezcenne dzieła z okresu XVI - XVIII wieku.
Od 1945 roku społecznie współtworzył Związek Polskich Artystów Plastyków oddział w Gliwicach przy ul. Rynek 6, będący Ekspozyturą Katowickiego Oddziału ZPAP, którego Hayder był kierownikiem.
Historia gliwickiego środowiska plastycznego jest długa i bogata. Związek Polskich Artystów Plastyków w Gliwicach bierze swój początek już w 1945 roku, po wyzwoleniu z lat okupacji. Wtedy to pierwsi przybysze zza Buga i płonącej jeszcze Warszawy znaleźli swoją drugą małą Ojczyznę na Śląsku. Byli to artyści, którzy w plecakach przywieźli ze sobą swój uratowany dorobek w postaci szkiców, akwarel czy rysunków. Należeli do nich Irena i Zygmunt Acedańscy, Wanda i Władysław Uklejowie, Fr. Hayder, St. Janusiewicz, W.Szymańska czy M. i St. Dawscy. - fragment wstępu do do jubileuszowej publikacji z okazji 60-lecia Oddziału Gliwice-Zabrze ZPAP wydanego w 2006 roku. Autor wstępu: Janina Litwińska-Walas
1957 - indywidualne wystawy w Centralnym Biurze Wystaw Artystycznych w Katowicach i Szczecinie.
1959 - udział w ogólnopolskiej Wystawie Plastyki Ziem Nadodrzańskich w Warszawie.
1961 - udział w ogólnopolskiej Wystawie Malarstwa na XV-lecie PRL w Warszawie.
1966 - otrzymał tytuł magistra sztuki.
1977 - udział w zbiorowej wystawie artystów z Gliwic w Galerie Du Bost w Paryżu.
1983 - wystawa z okazji 50-lecia pracy twórczej w BWA Galerii Sztuki Współczesnej w Katowicach.
1984 - wystawa z okazji 50-lecia pracy twórczej w Muzeum Okręgowym w Przemyślu.
1987 - wystawa z okazji 50-lecia pracy twórczej w Galerii "Zachęta" w Warszawie.
W 1986 roku wyprowadził się z Gliwic do podwarszawskich Ząbek, gdzie już w latach 60. przez kilka lat z wielkim wysiłkiem wybudował dom (daczę) własnego projektu przy ulicy Kolejowej. W domu tym zamieszkali z nim także jego syn Andrzej i synowa Barbara. Zmarł w wołomińskim szpitalu w 1990 w roku.
Oprócz malarstwa zajmował się także grafiką użytkową i aranżacją wnętrz - m.in. zaprojektował w 1980 roku dla Miasta Ząbki bufet w stylu art deco do Miejskiego Ośrodka Kulturalnego (projekt zrealizowany - budynek dzisiaj już nie istnieje), w 1978 roku Salę Ślubów Urzędu Stanu Cywilnego w Urzędzie Miasta Ząbki (projekt zrealizowany - stan obecny częściowo zmodyfikowany), oraz w 1968 roku zagospodarowanie Parku Miejskiego im. Michała Szuberta w Ząbkach.

Projekt "Kolorystyka bufetu" dla MOK w Ząbkach wykonany w technice kolażu na kartonie.
Projekt ze zbiorów prywatnych Pana Krzysztofa Matkowskiego.
Prace autorstwa Fryderyka Antoniego Haydera znajdują się m.in. w:
- Muzeum Narodowym Ziemi Przemyskiej w Przemyślu (cykl "Droga Krzyżowa"),
- Muzeum Górnośląskim w Bytomiu,
- Muzeum w Gliwicach,
- zbiorach prywatnych Historyka Sztuki Pana Krzysztofa Matkowskiego.

Charakterystyka twórczości Fryderyka Haydera:
Malował kompozycje figuralne, pejzaże, sceny rodzajowe i martwe natury. Przed wojną w jego twórczości widoczne są nawiązania do osiągnięć polskiego koloryzmu. Po wojnie inspirował się Paulem Cezannem oraz postkubizmem Pabla Picassa i Georgesa Braque`a skupiając większą uwagę stronie formalnej. W latach 50. podejmował również tematykę zaangażowaną ideologicznie. Obraz budował za pomocą linearnej siatki grubych konturów, z wyważonym płasko kładzionym kolorem, sporadycznie o intensywnym natężeniu. Na początku lat 60. malował szereg abstrakcji o charakterze informelowskim, z widocznym zmiękczeniem konstrukcji obrazu. W latach 70. powrócił do wyrazistego konturu wyznaczającego układ form i przestrzeń. Dążył do syntezy, malował dużymi płaszczyznami upraszczając rysunek. Podejmował także tematykę religijną.
Krzysztof Matkowski: Fryderyk Hayder to bardzo ciekawy i niedoceniony artysta, obecnie wręcz zapomniany.

W naszej galerii prezentujemy obrazy autorstwa tego znakomitego artysty, znalezione na stronach internetowych galerii i domów aukcyjnych, oraz portali aukcyjnych (artnet.com, agraart.pl, altius.com.pl, artinfo.pl, allegro.pl, desakatowice.com, desa.pl, desa.art.pl, sektorsztuki.pl, galeriaag.art.pl, rempex.com.pl).
Uwaga: obrazy zamieszczamy wyłącznie w celach informacyjnych i niekomercyjnych, aby przybliżyć mieszkańcom Ząbek dorobek twórczy artysty. Prawa do obrazów należą do ich właścicieli, bądź właścicieli praw, ewentualnie spadkobierców i nasz serwis nie rości sobie do nich żadnych praw. Właścicieli praw którzy nie życzą sobie aby dany obraz był tutaj prezentowany, prosimy o kontakt z administratorem strony - plik zostanie natychmiast usunięty. Jakiekolwiek wykorzystanie reprodukcji obrazów wymaga uzyskania zgody odpowiednich właścicieli praw!
Zgodnie z informacją od Historyka Sztuki Pana Krzysztofa Matkowskiego pragniemy zwrócić uwagę na fakt, że obecnie na rynku znajdują się prace przypisywane Fryderykowi Hayderowi, z których aż 80% to falsyfikaty, dlatego nie wykluczamy, że w naszej galerii, do której prace pozyskaliśmy z Internetu, mogą znajdować się prace nie będące dziełem artysty.
polecamy włączenie trybu pełnoekranowego
No flash player!
It looks like you don't have flash player installed. Click here to go to Macromedia download page.

Dziękujemy:
Pani Ewie Hayder z Krakowa, bratanicy Pana Fryderyka za cenne informacje o artyście "z pierwszej ręki", konsultacje merytoryczne i udostępnienie materiału fotograficznego związanego z Fryderykiem Hayderem,
Pani Halinie Stochaj z Gliwic, za przekazanie nam pierwszych informacji o Fryderyku Hayderze i za współpracę w przygotowaniu niniejszej publikacji internetowej,
Panu Krzysztofowi Matkowskiemu - Historykowi Sztuki z Wrocławia, za konsultację merytoryczną, współpracę w przygotowaniu publikacji internetowej i udostępnienie reprodukcji oryginalnych prac i projektów artysty.
