Patronat:

Burmistrz Miasta Ząbki
Burmistrz Miasta Ząbki

Towarzystwo Przyjaci Zbek

Współpraca:
Forum Zbki
Kiersnowski Karol sierżant

80 Pułk Piechoty WP » Księga Żołnierzy 80 pp » Kiersnowski Karol sierżant

  • Plutonowy Karol Kiersnowski<br>Mława 1939 r.
    Plutonowy Karol Kiersnowski
    Mława 1939 r.


Karol Kiersnowski (ur. 1 kwietnia 1912 r. w Kiersnowie pow. Bielsk Podlaski, zm. 2 czerwca 1991 r. w Ostródzie) - sierżant zawodowy. Od 1934 roku związany z 20 Dywizją Piechoty. Absolwent szkoły podoficerskiej. Od marca do sierpnia 1939 odpowiedzialny za transport "sprzętu optycznego" - czyli karabinów UR. Podczas okupacji działał aktywnie w AK pod pseudonimem "Zemsta", za co otrzymał awans do stopnia sierżanta. Po wojnie uczestniczył w zjazdach żołnierzy 20 DP w Mławie.


Rodzice:
Ojciec - Franciszek Kiersnowski
Matka - Katarzyna Kiersnowska z domu Olszewska

Rodzina:
Siostra - Cecylia
Brat - Kazimierz - uczestnik wojny polsko-bolszewickiej, żołnierz 47 pułk strzelców kresowych.


Nota biograficzna Karola Kiersnowskiego nadesłana przez syna - Zdzisława:

Wychował się w Kiersnowie. Ukończył szkołę Przemysłu Drzewnego w Hajnówce.
1 kwietnia 1934 r. - wcielony do 80 pp w Słonimiu, z przydziałem do 1 kompani strzeleckiej.
1 października 1934 r. - skierowany na szkołę podoficerską.
20 grudnia 1934 r. - mianowany Starszym Szeregowym.
19 marca 1935 r. - mianowany Kapralem i przydzielony do 1 kompanii na stanowisko dowódcy drużyny.
1 października 1935 r. - mianowany podoficerem nadterminowym, przydzielony do szkoły podoficerskiej na stanowisku instruktora.
15 października 1937 r. - skierowany na kurs podoficerów zawodowych przy 78 pp w Baranowiczach.
1 marca 1938 r. - przydzielony na kurs podchorążych przy 79 pp na stanowisku instruktora.
19 sierpnia 1938 r. - mianowany podoficerem zawodowym.
19 marca 1939 r. - mianowany plutonowym i przydzielony do 1 kompanii Strzeleckiej 80 pp na stanowisku podoficera broni.
23 marca 1939 r. - wraz z 80 pp transportem kolejowym wyjechał w rejon Nasielska (Kołoząb, Bolęcin, Królewo). Był odpowiedzialny za nadzór transportu i przechowywanie skrzyń oznakowanych jako "sprzęt optyczny" (karabinów przeciwpancernych wz.35 o nazwie UR), aż do momentu przekazania ich 31 sierpnia 1939 r. rozkazem na wyposażenie pododdziałów.

1 - 3 września 1939 r. - w trakcie walk pod Mławą był odpowiedzialny za dostarczanie amunicji na pozycje pododdziałów 1 batalionu 80 pp.
4 września 1939 r. - na rozkaz mjr. Bronisława Szlichtingera wycofał się spod Mławy, prowadząc kolumnę amunicyjną przez Raciąż, Glinojeck i Płock do Puszczy Kampinoskiej, którą doprowadził w całości.
Po sprawnie przeprowadzonym scaleniu rozproszonych oddziałów, 80 pp został sierowany do obrony Bugo-Narwi, a następnie do obrony Warszawy.
17 - 27 sierpnia 1939 r. - podczas obrony Warszawy zajmował się zaopatrzeniem w amunicję na trasie: Cytadela - Most Kierbedzia - ul. Księcia Ziemowita - Elsnerów.
Po kapitulacji Warszawy trafił do obozu w Czersku (zamek), z którego uciekł pod koniec października 1939 r., przekroczył ówczesną granicę na Bugu i udał się do rodziny w Kiersnowie.
W listopadzie 1939 r. wyjechał do Słonima, gdzie pozostawił narzeczoną - tam wzięli ślub w kościele św. Andrzeja (Karol był w mundurze galowym). Razem z żoną powrócił do Kiersnowa, gdzie przebywali przez całą okupację.

W Kiersnowie na początku 1940 r. zaczęły się tworzyć zaczątki konspiracji. W 1942 powstała placówka AK, której dowódcą został Karol Kiersnowki ps. "ZEMSTA".
Po wejściu sowietów (przełom lipca i sierpnia 1944r.) został aresztowany razem z dużą grupą kolegów z 2 Pułku Ułanów Spieszonych. Wszyscy zostali przetransportowani do Białegostoku, skąd Karol uciekł i powrócił do Kiersnowa, gdzie w dalszym ciągu kierował placówką AK.
Pod koniec roku 1944 otrzymał rozkaz przyjęcia i zakwaterowania "uciekinierów z Wileńszczyzny" (taka informacja była w rozkazie). Grupa ta została przyprowadzona przez Bolesława Sawicza-Korsaka ps. "Biały Bolek", w której był major Zygmunt Szyndzielarz ps. "Łupaszka". "Uciekinierzy" zakwaterowani zostali w gospodarstwie p. Mieczysława Kiersnowskiego w Kiersnowie.

Za działalność w AK, rozkazem nr. 11 z dn. 10 listopada 1944 r., został awansowany z dniem 11 listopada 1944r. do stopnia sierżanta zawodowego. Rozkaz podpisał Komendant Okręgu Białystok płk. Władysław Liniarski ps. "Mścisław".


Oryginał rozkazu awansu Karola Kiersnowskiego na sierżanta zawodowego
wypisany na bibułce, podpisany przez Komendanta Okręgu Białystok "Mścisława"


W maju 1945 r. rodzina Kiersnowskich opuściła Kiersnowo by osiąść w Ostródzie, gdzie w okresie działalności na tym terenie majora "Łupaszki", sierżant Kiersnowski utrzymywał z nim kontakt.

Karol Kiersnowski pracował do emerytury jako rzemieślnik. Brał udział w zjazdach żołnierzy 20 DP w Mławie.

Zmarł 2 czerwca 1991r. Został pochowany w Ostródzie na cmentarzu przy ul.Chrobrego.