Święto 80 Pułku Piechoty 2013
1990 - do dziś » Święto 80 Pułku Piechoty 2013
Na ząbkowskim cmentarzu parafialnym przy ulicy Piłsudskiego, znajduje się kwatera żołnierzy września 1939 roku. Pochowano w niej obrońców Warszawy poległych na Zaciszu. Według "Księgi pochowanych żołnierzy polskich poległych w II wojnie światowej", Tom I i II "Żołnierze Września" udało się ustalić, że są to żołnierze z 80 Pułku Piechoty, zwanego 80 Pułkiem Strzelców Nowogródzkich, należącym do 20 Dywizji Piechoty. Pułk po bohaterskiej obronie Mławy, wycofał się przez Modlin i na Zaciszu brał udział w obronie stolicy
80 Pułk Piechoty został sformowany dnia 11 lipca 1919 roku i tę datę ustanowiono jako Święto Pułku.
We wrześniu 1939 r., po kapitulacji Warszawy, żołnierze pułku zostali wzięci do niewoli, a oficerowie przewiezieni do oflagów.
Prawdopodobnie przyczyną pochowania na cmentarzu w Ząbkach żołnierzy z 80 pp poległych w boju na warszawskim Zaciszu (w trójkącie wyznaczonym przez ulice Łodygową i Radzymińską, oraz tory kolejowe na trasie Ząbki - Warszawa Wileńska) była jego bliskość względem miejsca ich śmierci.
W ramach lokalnego przywracania pamięci o żołnierzach września '39 pochowanych w Ząbkach, nasz serwis internetowy oraz Związek Kombatanów RP i BWP Koło w Ząbkach, postanowił społecznie zorganizować pierwsze w Polsce od 1939 roku, właśnie w Ząbkach, obchody Święta 80 Pułku Piechoty.
Obchody Święta 80 Pułku Piechoty odbyły się dnia 11 lipca 2013 roku
Dostępne są trzy galerie upamiętniające obchody: Radka Drochlińskiego, Bogdana Śladowskiego, oraz uczestników uroczystości.
Przebieg obchodów:
O godzinie 17:30 w kościele parafialnym pw. Św. Trójcy w Ząbkach (ul. Piłsudskiego 46), rozpoczął się Koncert pieśni patriotyczno-partyzanckich w wykonaniu chóru Armii Krajowej "Nowogródzkie Orły", pod dyrekcją Pani Beaty Nowickiej.
O godzinie 18:00 w kościele parafialnym pw. Św. Trójcy w Ząbkach rozpoczęła się Msza Św. w intencji żołnierzy 80 pp poległych na warszawskim Zaciszu, pochowanych na ząbkowskim cmentarzu - odprawił ją ks. Kapelan Wojska Polskiego Major Piotr Łuński, w koncelebrze z proboszczem Ks. Edwardem Kowarą oraz dawnym proboszczem ks. Tadeuszem Karolakiem.
Po Mszy Św. nastąpiło wręczenie Panu podpułkownikowi Stanisławowi Ślesickiemu przez przedstawiciela Zarządu Kancelarii Marszałka Województwa Mazowieckiego, Pana Zbigniewa Czaplickiego, Pełnomocnika Zarządu Województwa ds.Kombatantów i Osób Represjonowanych, medalu pamiątkowego PRO MASOVIA!
Po wręczeniu medalu, głos zabrał sam Pan Stanisław, opowiadając o obronie Polski we wrześniu 1939 roku.
Następnie podziękowania Panu Ślesickiemu wraz z pamiątkowym grawertonem i kwiatami złożył Burmistrz Miasta Ząbki Robert Perkowski, oraz Wiceburmistrz Artur Murawski i Wiceprzewodniczący Rady Miasta Wojciech GutPo zakończeniu tej części obchodów odśpiewaniem Hymnu "Boże coś Polskę", nastąpił przemarsz uczestników uroczystości ulicami miasta na cmentarz parafialny przy ul. Piłsudskiego, prowadzony przez Kompanię Honorową Wojska Polskiego.
Druga część obchodów to uroczystości przy kwaterze żołnierzy września '39 - kwaterze żołnierzy z 80 Pułku Piechoty poległych na warszawskim Zaciszu.
Oto porządek tej części:Wystawienie warty Wojska Polskiego
Przymarsz uczestników uroczystości
Wystawienie warty historycznej
Odśpiewanie Hymnu Narodowego
Przemówienia i odczytanie listów od zaproszonych gości (Zbigniew Czaplicki - list od Marszałka Województwa Mazowieckiego, Ryszard Walczak - list od Starosty Powiatu Wołomińskiego, prowadzący - list od Posła na Sejm RP Jacka Sasina, Burmistrz Miasta Ząbki osobiście)
Apel Pamięci
Modlitwa za poległych żołnierzy
Salwa honorowa
Składanie wieńców
Odśpiewanie pieśni reprezentacyjnej Wojska Polskiego "My Pierwsza Brygada"
Podziękowania od Prezesa Związku Kombatantów RP i BWP Koła w Ząbkach - Pana Stefana Załęskiego
Wymarsz Kompanii Honorowej Wojska Polskiego
Chór Armii Krajowej "Nowogródzkie Orły" zamknął obchody Święta 80 pp wykonując dwie pieśni patriotyczne.
Patronat obchodów:
- Burmistrz Miasta Ząbki, Pan Robert Perkowski.
Uroczystą oprawę obchodów zapewniły:
Kompania Honorowa Wojska Polskiego z 1 Brygady Pancernej im. Tadeusza Kościuszki z Wesołej
Grupy Rekonstrukcji Historycznych
Stowarzyszenie Historyczne "CYTADELA" z Warszawy
Stowarzyszenie Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 roku
Chór żeński "Carmina" z Ząbek
Chór Armii Krajowej "Nowogródzkie Orły" z Warszawy pod dyrekcją Pani Beaty Nowickiej.
Poczty sztandarowe
Wojska Polskiego
Związku Kombatantów RP i BWP Koło w Ząbkach
Związku Kombatantów RP i BWP Koło w Markach
Ochotniczej Straży Pożarnej w Ząbkach
Szkoły Podstawowej nr 1 w Ząbkach
Gimnazjum nr 2 w Ząbkach im. Ks. Jerzego Popiełuszki
Szkoły Podstawowej nr 3 w Ząbkach
Goście którzy uświetnili uroczystości swoją obecnością:
Gość honorowy - Podpułkownik Stanisław Ślesicki - ostatni żyjący żołnierz z 80 Pułku Piechoty
Kapelan Wojska Polskiego ks. Major Piotr Łuński
Pan Jerzy Turzewski, Członek Zarządu Głównego Zawiązku Powstańców Warszawskich
Zbigniew Czaplicki, Pełnomocnik Zarządu Województwa ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, reprezentujący Marszałka Województwa Mazowieckiego
Pan podpułkownik Wojciech Łęcki, reprezentujący Ministra Obrony Narodowej
Pan pułkownik Mirosław Kalinowski, reprezentujący Szefa Sztabu Generalnego Wojska Polskiego
Burmistrz Miasta Ząbki Robert Perkowski
Wiceburmistrz Miasta Ząbki Artur Murawski
Komendant Policji w Ząbkach Mariusz Barański
Komendant Straży Miejskiej w Ząbkach Zbigniew Forysiak
Radni Miasta Ząbki
PODZIĘKOWANIA
BARDZO WSZYSTKIM DZIĘKUJEMY za udział w pierwszych od 1939 roku i tym samym pierwszych w Ząbkach, obchodach Święta 80 Pułku Piechoty. Dziękujemy Panu podpułkownikowi Stanisławowi Ślesickiemu za uświetnienie swoją obecnością tychże obchodów!!!
Szczególnie dziękujemy za pomoc w organizacji ludziom, bez których te uroczystości nie doszłyby do skutku:
Urzędowi Miasta Ząbki z Panem Burmistrzem Robertem Perkowskim na czele, za m.in. patronat nad obchodami, wsparcie finansowe! i wypożyczenie nagłośnienia.
Panu Rafałowi Mozga z Braserii & Cafeterii Dobre Smaki z Ząbek (ul. Powstańców 33) który zapewnił bezpłatnie gorący posiłek z dwóch dań, dla członków chóru Armii Krajowej "Nowogródzkie Orły" (przyjechali do nas bezpośrednio po całodniowych występach w Warszawie podczas uroczystości Wołyńskich).
Panu Maciejowi Szczepaniakowi z Delikatesów HE-MAN (Skorupki 17) za ufundowanie chłodnych napojów gazowanych i niegazowanych dla chóru i rekonstruktorów.
Chcącemu pozostać anonimowym producentowi zniczy, od którego otrzymaliśmy białe i czerwone znicze, do ustawienia na wszystkich 81 mogiłach żołnierzy.
Chórowi Armii Krajowej "Nowogródzkie Orły" pod dyrekcją Pani Beaty Nowickiej, za wspaniałą oprawę całości uroczystości, w tym za koncert poprzedzający Mszę Św.
chórowi CARMINA z Ząbek za uroczystą oprawę muzyczną liturgii.
Rekonstruktorom z SH CYTADELA oraz Stowarzyszenia Miłośników Miasta Radzymin i Bitwy Warszawskiej 1920 za wystawienie warty historycznej.
Kompanii Honorowej WP z Wesołej za asystę podczas przemarszu i Apelu Pamięci.
księdzu Kapelanowi WP za odprawienie Mszy Św., oraz księżom Edwardowi za wsparcie obchodów i Tadeuszowi za koncelebrę.
fotoreporterom Radkowi Drochlińskiemu oraz Bogdanowi Śladowskiemu za wykonanie fotoreportaży z obchodów.
wszystkim pocztom sztandarowym.
imiennie Grzesiowi Siwkowi za przywiezienie, asystę i odwiezienie Pana Stanisława.
imiennie Arturowi Łyczkowskiemu za obsługę nagłośnienia za cmentarzu.
Do zobaczenia za rok!
Uwaga: wszelkie prawa autorskie do grafik przedstawiających żołnierzy piechoty II RP należą do Pana Marka Szyszko i bez jego zgody, nie mogą być w żaden sposób wykorzystane. Serwis internetowy www.HistoriaZabek.pl, w związku z niekomercyjnym organizowaniem Święta Pułku, otrzymał prawo do bezpłatnego ich wykorzystania w celu promowania obchodów. O każdym sposobie zadysponowania grafik na cele obchodów, decyduje wyłącznie administrator serwisu!